וירוס כופר: הדאגה של כל עסק, ומה אפשר לעשות כדי להילחם בה

בעבור רבים מאיתנו, וירוס כופר נראה כמו משהו שנשלף מהקולנוע, עד שלפתע מסתבר שהמציאות מתעלה על כל דימיון. אם נקלעתם לסיטואציה המלחיצה הזאת או שאתם מעוניינים למנוע אותה, הרשו לנו לעשות סדר בבלגן

למי שאינו בקיא בענף המחשבים או ברזי הטכנולוגיות הכי עכשוויות, וירוס כופר נשמע כמו משהו שקורה בסרטי פעולה, ובשום אופן לא במציאות שלנו. עם זאת, פעמים רבות מסתבר שזה דווקא כן יכול לקרות, ויעידו על כך עסקים רבים אשר נדרשו לשלם הון לגורמים עוינים חיצוניים שסחטו מהם כסף רב באמצעות

מהו וירוס כופר ואיך מבדילים בינו לוירוסים אחרים?

וירוס כופר הוא וירס שמנהל שיטת סחיטה. הוא לוקח את הקבצים שלכם ושם אותם במקום שאין לכם אפשרות להגיע אליהם ודורש כסף עבור השחרור שלהם – כופר

הוירוס הקלאסי והסטנדרטי שאתם מכירים שינה קצת את השיטה שלו והתחכם – אם אתתם רוצים את המידע שלכם שזה יכול להיות, קבצי וורד או אקסל או תמונות או כל דבר אחר עליכם לשלם אחרת תאבדו את המידע זה לנצח

וירוס כופר הוא למעשה כלי משא ומתן או סחיטה שמשתמשים בו עבור לקוחות או שפעולת נקם עבור מישהו.

כיצד וירוס כופר חודר למערכת המידע?

וירוס כופר הוא וירוס מאוד מתוחכם שחודר על ידי שימוש בצפנים ולא מספיק להשתשמש בתוכנות חומות אש למיניהם על מנת לחסום אותו.

הצפנים משכפלים את עצמם ומשתנים באופן מתמיד כך שהם מצליחים לרמות את כל המערכות הקיימות

וירוס כופר יכול לתקוף את המערכת ללא התראה מוקדמת

וירוס כופר משתלט על המחשב מרחוק ומסיר את התוכנות אבטחה

פעולות התגוננות ומנע מהוירוס הכופר

  • גיבוי בענן – הפעולה החכמה והיעילה לעשות. מקרה של גיבוי המידע בענן או בדיסק או כונן חיצוני – אתם יכולים להיות רגועים שבכל מקרה אתם מגובים, כי המידע שלכם שמור איפה שהוא. ואנחנו כמובן ממליצים לאחסן ולשמור את המידע שלכם בענן שם לא תאבדו אותו לעולם ותוכלו לגבות קבצי מידע גדולים מאוד.
  • עליכם להיות זהירים ולהמנע מלהכנס לאתרים שנראים בעייתיים, או לא מוכרים
  • מיילים שמגיעים ממקור לא ידוע – לא לפתוח אותם ולהסתכן
  • עידכון של תוכנת האנטי וירוס על בסיס חודשי

הוירוס הכופר תקף? טיפים איך להתמודד מולו

  • על פי מחקרים ומקרים דומים ברחבי בעולם, גם לאחר תשלום לא ק=מקבלים את הקבצים ולכן אין טעם לשלם.
  • טיפ נוסף עבור מתקפה של וירוס עופר הוא – לנתק את המחשב מהחשמל

לנתח את תוכנת הוירוס

לאחר המתקפה ניתן לעשות ניתוח של תוכנת הכופר – תוכנת הוירוס אפשר לנסות לזהות מה מקור הקבצים שהוצפנו על ידי הוירוס. מנסים לאתר את המקור של הקבצים שנפגעו. מאתרים אותם ומורידים אותם מהמחשב, והמערכת מנתחת את המקור של הוירוס, כאשר אנו נוסיף פרטים מזהים עליו שהתקבלו בזמן התקיפה, אם זה אימייל או השם של הוירוס החוטף.

תוצאות הערכת הנזק של התקיפה יעדכנו אותך מה הפעולות הכי משתלמות עבורך, אם אפשר לשחזר ולקבל חלק מהקבצים או כל פעולה אחרת שמטרתה לצמצם את הנזק שנגרם.

כפי שוודאי אתם משערים לעצמכם, ההאקרים של ימינו רק הולכים ונהיים מתוחכמים יותר ויותר. הם עלו על שיטה שבאמצעותה (ובאמצעות ידע רב במחשבים ובתכנות) הם יכולים להרוויח כסף רב, ועובדים בשיטה הבאה:

המידע החשוב שלכם, בקבצים שהם על עולמכם, פחות או יותר, לפתע לא מאפשרים לכם גישה. הם עוברים תהליך של הצפנה, ע ידי אותו גורם עוין. רוצים לחזור ולקבל את הגישה למידע יקר הערך הזה, אשר פעמים רבות עליו קם ונופל התפקוד של העסק כולו? הנה לכם אולטימטום, כך וכך ימים במהלכם עליכם להעביר סכום גבוה במיוחד, אחרת המידע לעולם לא ישוב לרשותכם.

יתרה מזאת, אם שילמתם פעם אחת לאותם האקרים עוינים שסחטו מכם כסף, בזאת לא תמו הצרות שלכם. מנין לכם שלא יחזרו שוב? מנין לכם שלא יעשו זאת לעסקים רבים וטובים אחרים?

אגב, חשוב לציין שהאנטי-וירוס המוכר לנו משנים עברו כבר לא מספיק. בדיוק כמו שעולם המחשבים והטכנולוגיה כולו השתדרג רבות בעשור או שניים האחרונים, כך גם העולם של ההאקרים, שלא מפסיקים למצוא פטנטים ודרכים להוציא מכם כסף.

תוכנת וירוס כופר

אז אם ככה, איך נמנעים מאותו וירוס כופר מלחיץ?

למען האמת, הפתרון לכך הוא די אינטואיטיבי. לא נכנסים לאתרים שאותם אנחנו לא מכירים, לא עונים להודעות בלתי מוכרות בדואר האלקטרוני, לא פחות חשוב מכך, לא מפסיקים לגבות את המידע שעל המחשב.

ועדיין, הכלי הכי משמעותי במצב כזה הוא אבטחת מידע. לשם כך בדיוק קם ענף זה. כדי למנוע מצבים של האקרים שמבקשים כופר, או כל מיני דרכים יצירתיות בהן גורמים עוינים דורשים מכם כסף שלא כדין.

זה השלב בו יהיה עליכם לפנות למומחים לאבטחת מידע. הם יוכלו לייעץ, להדריך אתכם מה עושים בסיטואציה מלחיצה זו, בין היתר באמצעות "שחזור" הנתיב בו ההאקר הגיע אליכם.

אנחנו בפאגריידטק נשמח לייעץ לכם, להקשיב ולהעריך את מה שקרה לכם, עד שהגעתם עד הסיטואציה הנוכחית. בהתאם לכך נוכל לבנות לכם תכנית טיפול. אגב, בין עם כבר עכשיו הגיע אליכם אותו וירוס כופר או שאתם שמעתם על התופעה ואתם רוצים להימנע – נשמח לעזור.

קרא עוד – דרכים חדשות להתמודדות עם הוירוס הכופר