תכנית התאוששות מאסון – הגנה על מאגרי נתונים ומידע

פתרונות התאוששות מאסון בתחום המחשוב הם רק נדבך אחד גם אם מרכזי, בתכנית התאוששות מאסון כללית ומקיפה.

על כל ארגון או חברה חלה החובה לדאוג לבניית תוכנית התאוששות מאסון מסודרת. 

יש להכין תוכנית בעזרת גורמים מקצועיים המתחמים בתחום זה ובאמצעות באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

המטרה היא למנוע הפתעות מיותרות, כך שלעולם לא תתפסו לא מוכנים.

ככל שתשתית המחשוב הופכת לקריטית יותר, כך גדל הנזק העלול להיגרם לארגון מהשבתה חמורה של המערכת.

אתם לא צריכים אותנו כדי לדעת שאסונות עשויים לקרות. לפעמים נסיבות גדולות מאיתנו מחריבות באופן פיזי את העסק כולו, לפעמים כל המידע באשר הוא נמחק. בכל מקרה, יש מה לעשות בנדון.

תכנית התאוששות מאסון, הנקראת גם DRP, נועדה על מנת למזער את הנזק ככל הניתן ולהבטיח את קיום ההמשכיות העסקית.

תכנית DRP אמורה לקחת בחשבון אירועים מגוונים דוגמת פריצה, גניבה, שריפה ואסון טבע – אירועים הפוגעים בצורה ישירה ומקיפה בתפקודו השוטף של הארגון.

מהי תוכנית התאוששות מאסון?

התאוששות מאסון כשמה כן היא. רעידת אדמה, שריפה או כל דבר שעשוי להשבית את הפעילות השוטפת של הארגון, ולא פחות חשוב מכך – למחוק את התשתית הקיימת שלו.

למרות שהפוטנציאל לאסונות תמיד ישנו, ישנה שורה של צעדים שבהם אפשר לנקוט כדי למזער את הסיכון עם בואו של אותו אסון. כזאת היא הבטחת רציפות הפעילות העסקית.

התאוששות מאסון (Disaster Recovery), היא רשת ביטחון הכרחית בימינו לכל חברה או עסק שרוצים לשמור על עצמם במצב של פגיעה לא צפויה.

אסון יכול להיות אסון טבע, שריפה, פריצה, גניבה ואפילו נפילת חשמל פתאומית – כל אירוע בלתי צפוי שעלול לתפוס אותנו לא מוכנים.
במקרים כאלה, קיימת סכנה ממשית לנתונים רבים ולתשתית המחשוב של העסק כולה, החל ממידע פשוט על לקוחות ועסקאות ועד מאגרי נתונים בסיסיים וריחבי היקף.

איבוד נתונים שכזה, עלול להשבית את פעילות העסק ולפגוע בו קשות.

כיצד מתאוששים מאסון?

הפתרון המרכזי שמציעה תכנית התאוששות מאסון הוא קודם כל – גיבוי בטכנולוגיית ענן.

פתרונות מחשוב ענן מאפשרים "שכפול" של מערכות העסק ומאגרי הנתונים הקריטיים ושמירתם באתר מרוחק ומוגן. ברוב המקרים, מדובר בחוות שרתים מאובטחת היטב אשר מאפשרת שמירה של המידע החשוב ביותר שלנו במקום בטוח, שאינו תלוי באסונות או אירועים מוחשיים שמתרחשים.

טכנולוגיית הענן מיישמת בפועל את מה שידע אנטואן דה סנט-אכזופרי עוד בספרו ה"נסיך הקטן"- "החשוב ביותר סמוי מן העין".

פתרון זה נחשב לפריצת דרך בעולם גיבוי הנתונים, בעיקר בזכות רמת האבטחה הגבוהה שלו ויעילותו חסרת התקדים בשמירת ההמשכיות העסקית.

גם הנזק הקטן ביותר, כמו כונן יחיד שקרס או מסמך שאבד, דורש שעות ואף ימים ארוכים על מנת לשחזרו. מלבד הנזק הכלכלי שעלול להיגרם לעסק, ניסיונות נואשים לשחזור נתונים יכולים לגבות גם מחיר נפשי לא קטן.

המשמעות בהמשכיות העסקית

תכנית התאוששות מאסון, מאפשרת לכם ולעסק שלכם המשכיות עסקית בכל סיטואציה. אתם תהיו מוכנים לכל מצב – מ-א' ועד ת', כך שאם יבוא יום ויגיע הצורך, תוכלו לגשת לכלל הנתונים שלכם ברגע, ללא אף חשש או דאגה מיותרת.

אנו באפגריידטק מלווים את לקוחותינו ביחס אישי ואדיב, בונים שלב שלב את תכנית ההתאוששות מאסון, החל מהאפיון ועד ההטמעה והיישום עצמו של מערכות מחשוב הענן.

במקרה של אסון, אנו נדאג להשיב את כלל המידע ומערכות המחשוב של העסק למצב תקין, תוך זמן קצר ובפגיעה מזערית ככל הניתן בפעילות העסק.

תכנית התאוששות מאסון של UpgradeTech – ביחד נצפה את הלא צפוי.

התאוששות מאסון? יותר יעיל מאי פעם

אפילו אם מדובר בנזק בקנה מידה קטן. למשל, כונן שקרס או מסמך שהלך לאיבוד. מדובר בשעות של אובדן לעסק. העבודה צריכה לחזור על עצמה, וגם לעניין הנפשי יש משמעות רבה.

אם תכפילו את העבודה הזאת פי כמה וכמה, תגלו שמדובר בשעות רבות שהולכות לפח. הזמן שלכם שווה כסף, והרבה ממנו.

יש סיכוי יותר מסביר שכבר ראיתם את האסונות הללו קורים לגופים אחרים. למשל, אחת לזמן מה מתפרסמת בחדשות ידיעה על רשת חברתית שקרסה או בנק שלא מאפשר גישה לנתונים.

ודאי תעידו בעצמכם שכעבור כמה שעות אתם חוזרים בחזרה למערכת הפופולרית הזאת, וכאילו כלום לא קרה.

איך הדבר יתכן? פשוט כי חברות משקיעות מבעוד מועד. חברות מחשוב חיצוניות מתוות להן תוכנית יעילה ומדוגמת, כך שכאשר האסון קורה, לא נתפסים על המכנסיים למטה.

לבנות תוכנית התאוששות מאסון עתידית

אנחנו חיים בעידן דינמי ביותר, ומה שרלוונטי היום יכול לאבד כל רלוונטיות מחר. על דבר אחד אין עוררין, שווה לצפות ללא צפוי. שווה לכם להיעזר בחברה שתיצור לכם תוכנית מדוקדקת.

תוכנית כזו תמנע מכם דאגה, תמנע מכם ניסיונות כושלים לאבטח מידע בעצמכם, ובמידה ותגיע השעה בה יהיה צורך – אתם תהיו הכי רגועים שרק אפשר.

שירותי התאוששות מאסון של UpgradeTech

אנו בחברת UpgradeTech מלווים את לקוחותינו בעת בניית תכנית ההתאוששות מאסון בשלב האפיון, מסייעים בהטמעה והגדרה של המערכת ודואגים ליישומה בפועל במהלך פעילותו השוטפת של הלקוח.

במקרה של אירוע השבתה חמור, אנו נהיה הראשונים שנדאג להשבת מערכות המחשוב של הלקוח למצב עבודה תקין, תוך מזעור מרבי של זמן ההשבתה ופגיעה בפעילות הלקוח

פתרונות בתחום המחשוב ענן לוקחים בחשבון אירועים כגון אלה ונותנים להם מענה בדמות שכפול מערכות המחשוב הקריטיות עבור הארגון באתר מרוחק.

בין אם האתר הוא אתר משני של הארגון עצמו ובין אם מדובר בחוות שרתים אחת או יותר המיועדת ומותאמת במיוחד לצורך זה.

אסונות תמיד יהיו, לא משנה כמה טכנולוגי העולם הופך להיות. ועדיין, היכולת שלנו להתאושש מאסון בסדר גודל גדול הולכת ומשתפרת.

בראש ובראשונה, קיימת טכנולוגיית הענן. המידע ששמור על גבי המחשבים שלנו ממש לא צריך להיות שמור רק על גבי המחשבים הוא גם יכול לרחף לו באוויר, סמוי מן העין אך מחכה לשעת כושר.

אם אי פעם נכנסתם לאתר מאובטח (חשבון בנק, למשל) או לחנות אינטרנטית, ודאי תסכימו. מדובר באתרים ששומרים בתוכם מידע רגיש מאד. לא רק המידע של העסק, אם כי המידע של הלקוחות.

תכנית התאוששות מאסון מפחיתה את החרדה של עסקים (ובעקיפין, גם של לקוחות) מפני אסונות, ויותר חשוב מזה – מעניקה להם את השקט הנפשי שהחזרה לשכרה תהיה זריזה ככל הניתן.